Son Eklenenler
Home / Batmanda / Batman’da Gezilebilecek Yerler

Batman’da Gezilebilecek Yerler

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Batman

Batman, ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesi sınırlarında yer alan şehirlerden bir tanesidir. Şehrin çevresinde Mardin, Siirt, Bitlis, Muş ve Diyarbakır şehirleri bulunur. Yüksek ve zorlu bir doğaya sahip olan Batman üzerinde yerleşim oldukça eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Milattan önce beş yüzlü yıllarda şehrin bulunduğu alanda Med Krallığının yaşadığı tahmin edilmektedir. Daha sonraki yıllarda bu şehir ve çevresinde Büyük İskender istilası görülmüştür. Romalılar, Bizanslılar, Sasaniler, Artuklular, Moğollar ve Karakoyunlular gibi pek çok farklı devletin hâkimiyetine girmiş bir şehirdir. Bin beş yüzlü yılların başında Dördüncü Murat döneminde fetih edilmiş ve Osmanlı topraklarına dâhil edilmiştir. Batman özellikle petrol kuyularının bulunması sayesinde 1950 yılı ve sonrasında büyüyen bir şehir olarak görülmüştür. 1957 yılında ilçe olarak kabul edilen şehir 1990 yılında il olmuştur. Ülkemizin yetmiş ikinci ili olarak mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir.

Batman’da Gezilebilecek Yerler

Batman sahip olduğu köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile güney doğu bölgemizde gezilip görülebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olması tarihi eser bakımından oldukça şanslı bir şehir olarak öne çıkmasını sağlamıştır. Dağlık ve çok sayıda akarsuya sahip bir doğasının bulunması sayesinde hayranlıkla görülebilecek doğal alanları da sınırları içerisinde taşımaktadır. Batman’ı gezmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır;

 • Hasankeyf Antik Şehri

Batman denildiğinde akla ilk gelen yer Hasankeyf Antik Şehri’dir. Çok eski bir yerleşim yeri olan Hasankeyf kayalar içerisinde oyulmuş olan bir şehirdir. Tam olarak ne zaman kurulmaya başlandığı ve yerleşimin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak antik kent içerisinde yer alan kale kalıntıları ile ilgili çalışmalar milattan sonra dördüncü yüzyıla kadar uzandığını ortaya koymuştur. Bu dönemde Bizans İmparatorluğu tarafından yapılan akınlara karşı mücadele etmek ve korunmak için yapılmış bir kale ve şehir olarak değerlendirilmektedir. Antik şehrin içerisinde onlarca mağara, medrese, eğitim alanları ve benzeri alanlar bulunmaktadır. Günümüzde içerisinde yaşantının devam ettiği şehir Sit alanı ilan edilerek koruma altında tutulmaktadır.

Hasankeyf Antik Şehri’nin en önemli eserleri mağaralarıdır. Kayalar içerisinde bulunan ve bir kısmı doğal yollarla oluşmuş, bir kısmı da oyularak oluşturulmuş olan bir yaşam alanıdır. Dört binden fazla olduğu düşünülen mağaralar nerdeyse tamamen korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. İnşa edildiği döneme göre oldukça ileri bir teknoloji ve mimari ile inşa edilmiş olması hayranlık duyulacak bir yer olmasını sağlamıştır. Özellikle mağaralara su taşımak için inşa edilmiş olan yapılar oldukça ilginç yapılar olarak değerlendirilir.

Hasankeyf Antik Şehri’ne yakın ören alanı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Dicle Nehri etrafında bulunan derin kanyonlar sayesinde oldukça güzel bir yer olarak dikkat çeker. Akarsu etrafında yüzyıllar boyu oluşan bu alanlar insan eli ile yapılmış hissi uyandırmaktadır. Kanyonların derin yapısı özellikle tekne ile gezilerek görülebilecek güzelliktedir.

 • Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Hasankeyf Antik Kenti’nin içerisinde yer alan, taş içerisine oyulmuş bir handır. Yolgeçen hanı tabiri bu handan çıkmış olan bir deyimdir. İçerisine bin kişi sığabilecek kadar geniş bir alana sahip olan han taş içerisindeki katmanlardan oluşmaktadır. Bir kısmı Dicle Nehri’nin manzarasında sahiptir. Hasankeyf Kalesi’nin alt kısmında bulunan han yüzyıllardır ticaret yapanların uğrak yeri olarak kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında sunduğu serin ortam sayesinde tercih edilmektedir.

 • Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf’in önemli tarihi yerleri arasında bulunur. Milattan sonra üçüncü yüzyıl civarında inşa edilmeye başlanmıştır. Süryani Piskoposluğu tarafından inşa edilerek dinin yayılması için kullanılmıştır. Dicle Nehrine çok yakın bir alanda kıyıdan iki yüz metre yüksekte bulunmaktadır. Taş işçiliği ile yapılmış olan kale Bizans İmparatorluğu’nun doğuda inşa etmiş olduğu en iyi kaleler arasında gösterilmektedir. Daha sonra Müslümanlar tarafından alınmış olan kale birkaç kez elden geçirilmiş ve kullanılmıştır. Oldukça eski ve popüler olan bu kale içerisinde bulunan mahzenler, kitabeler ve basamaklar günümüze kadar ulaşmıştır.

 • Malabadi Köprüsü

Batman şehrinin önemli ve ünlü yerlerinden bir tanesi Malabadi Köprüsü’dür. Abbasiler döneminde inşa edilmiş olan köprü Evliya Çelebi’nin eserlerinde anlatılmaktadır. Bosna Hersek içerisinde bulunan Mostar Köprüsü’nün aynısı olarak bilinir. Oldukça güzel ve ilginç bir mimariye sahip olan köprü tek kemerlidir. Köprünün içerisinde insanların dinlenmesi ve tehlikeli zamanlarda saklanması için özel odalar bulunur. Batman Çayı üzerine inşa edilmiş olan köprü insanların geçişi yanında bu fonksiyonları ile de dikkat çekmektedir.

 • Memikan Köprüsü

Batman’ın en eski köprülerinden bir tanesidir. İnşa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Malabadi Köprüsü’ne benzer mimari ve taş işçiliğine sahip olması yakın tarihlerde inşa edildiği fikrinin benimsenmesini sağlamıştır. İpek Yolu üzerinde bulunan köprü Garzan Çayı üzerinden ulaşımın sağlanması için yapılmıştır. Müslümanların bölgeye hâkim olması ile birlikte yoğun şekilde kullanılan köprü Hasankeyf yerleşim yerinin ticari işlerinde önemli bir mimari eser olmuştur. Kervanların ulaşımını kolaylaştıran köprü günümüzde oldukça bakımsızdır.

 • On Kemerli Köprü

Eski bir köprü olmamakla birlikte mimari açıdan güzel ve özel bir yapı olması nedeni ile görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir. 1944 yılında trenlerin geçişi için inşa edilmiş olan bir köprüdür. Geniş yapısı sayesinde hem tren geçişi hem de ulaşım amacı ile kullanılabilmektedir.

 • Zeynel Bey Kümbeti

Türkiye sınırları içerisinde bulunan en eski anıt mezarlardan bir tanesidir. 1486 yılında Akkoyunlular tarafından Zeynel Bey için yapılmıştır. Otlukbeli Savaşında şehit olan Zeynel Bey için özel olarak yapıldığı kitabesinde yazılıdır. Yuvarlak yapısı, sekizgen şekli ve parlak çinileri ile oldukça güzel bir mimari yapıya sahiptir.

 • Mor Kiryakus Manastırı

Milattan sonra dördüncü yüzyılda Hasankeyf sınırlarında yaşayan Hristiyan Süryaniler tarafından inşa edilmiştir. Hristiyanlığı yaymak için kurulmuş olan manastır günümüzde yıkık şekildedir. Birkaç kez onarılmış olan manastır günümüzde koruma altındadır. Güzel mimarisi ve geniş alanı ile gezilebilecek bir yer olarak görülmektedir.

 • Hızır Bey ve İbrahim Bey Camileri

1512 ve 1705 yıllarında inşa edilmiş, şehrin önemli tarihi eserleri arasında yer alırlar. Farklı mimari özellikleri, minareleri ve kubbeleri ile hayranlık uyandıracak eserler olması nedeniyle görülmesi tavsiye edilmektedir.

 • Mor Aho Manastırı

Süryaniler tarafından ilk çağlarda inşa edilmiştir. Dicle Nehrine bakan iki yüz metre yükseklikteki bir tepede bulunmaktadır. Hasankeyf’e yakın bir bölgede bulunan manastır köşeli bir mimariye sahiptir. Farklı malzemelerden inşa edilmiş olan manastır içerisinde su kuyuları da bulunmaktadır.

 • Bozikan Kalesi

Bizans döneminden günümüze kadar gelmiş olan kale Sason ilçesi içerisindedir. İpek Yolu’nun güvenliğini sağlamak için dördüncü yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Bir kısmı yıkılmış olsa da görülmesi gereken bir kaledir.

 • El Rızk Camii

Tam olarak inşa edildiği tarih bilinmemekle birlikte 1409 yılı civarı olarak tahmin edilmektedir. Dicle Nehri’ne yakın bir konumdadır. Bir kısmı yıkılmış olsa da eski taş işçiliğinin en iyi şekilde görülebileceği mekânlar arasında gösterilir.

Batman’da Mutlaka Yapılması Gereken Şeyler
Oldukça eski bir tarihe sahip olan Batman’da Hasankeyf gezi listelerinin ilk sırasında yer almalıdır. Ilısu Barajı altında kalma ihtimali nedeniyle yok olmadan önce mutlaka görülmelidir. Eski manastırları, mağaraları, kaleleri ve eski yapıları mutlaka gezilmelidir. Raman Dağı çevresindeki petrol kuyuları, yaylaları ve dağları görülebilir. Lezzetli et yemekleri, hamur işleri, tandır ekmeği ve şabut balığı tadına bakılması gereken yiyeceklerdendir.

Hakkında admin

Check Also

Liz flowers çikolata evi

Adres: Gap Mahallesi, Avukat Sedat Özevin Cd No:15, 72070 Batman Merkez/Batman Çalışma saatleri: Kapanmak üzere: 00:00 ⋅ Açılış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir